Koniec szkoły…


Zakończenie roku szkolnego jest zawsze oczekiwane przez uczniów marzących o wakacjach. Ale skłania też do refleksji. Szkoła podstawowa to początek, potem jest średnia, wyższa, podyplomowa. Czas uświadamia jednak, jak ważny jest start.

Szkoła Podstawowa 227 im. Lotników Polskich w tym roku obchodzi 60-lecie.

W dniu 21 kwietnia 2023 uczestniczyłam, wraz z innymi absolwentami, w uroczystych obchodach jubileuszu.

Pani Dyrektor  Beata Wojtyra wraz z kadrą pedagogiczną i uczniami przygotowali atrakcyjny program artystyczny. Wątki historyczne i lotnicze
oraz osiągnięcia naukowe i sportowe szkoły przedstawione zostały w sposób bardzo plastyczny i okraszone humorem.

Uroczystość zaszczyciło wielu znakomitych gości – władze i samorząd Dzielnicy Włochy, zarząd Stowarzyszenia Lotników Polskich(SLP), dyrektorzy OSiR DW, PPP nr 22, prezes fundacji Szansa, przedstawiciele wojsk lotniczych
i policji, byli dyrektorzy szkoły, rada rodziców i absolwenci.

Antoni Jankowski, Beata Wojtyra, Ryszard Karpiński

Ryszard Karpiński – Wiceprezes SLP podarował szkole szczególną grafikę, upamiętniającą zwycięstwo pilota Franciszka Żwirko i konstruktora Stanisława Wigury
w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 na RWD-6.

Szkoła rozwija się zarówno w sferze naukowej, technologicznej, jak i sportowej. Gratuluję osiągnięć, wspaniałego zespołu pedagogicznego, potrafiącego świetnie zintegrować dzieci i młodzież. Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym doniosłym wydarzeniu.

Chciałabym także podziękować osobom, które mimo upływu lat pamiętam:

Pani Ziemskiej – pierwszej nauczycielce – za przystępne wdrożenie zasad gramatycznych języka polskiego,
Pani Julii Gniewek – nauczycielce wychowania plastycznego – za rozbudzenie zainteresowania historią sztuki
i otwarcie spojrzenia na barwy i kompozycję,
Pani Barbarze Makles – polonistce – za otworzenie na pierwsze próby literackie,
Druhnie Małgorzacie Mireckiej – za ciepło i integrację młodzieży w drużynie harcerskiej.
Z tej szkoły wyniosłam wartości poszanowania drugiego człowieka, Ojczyzny
i …samej siebie, odwagi i ciekawości świata oraz pierwsze zainteresowania lotnictwem.

Powtórzę za Jerzym Litwiniukiem, twórcą hymnu szkoły:

„…Choć wszystkim nam przybywa lat

          I świat się zmienia naokoło,

          To w sercu niezatarty ślad

          I w głowie niezatarty ślad

          Zostawiłaś nasza (…) szkoło”

Profesor Ziemska z klasą IVc

Franek Kuzborski klasa VIa

Po gali absolwenci mogli powspominać lata nauki w sali,
w której przygotowano wystawę historyczną
i słodki poczęstunek – serwowany przez uczniów. Z nostalgią przechadzali się korytarzami udekorowanymi przez uczniów m.in. lotniczymi wystawami.

Absolwenci z kadry sportowej wraz z trenerem

Absolwenci i Dyrektor Beata Wojtyra

wczoraj…Autorka tekstu

Autorka

…dziś: Ewelina Ludwigh – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej  i klasa III b wykonali projekt

 

 

…jutro – uczennice szkoły


#Szkoła Podstawowa nr 227 w Warszawie
#Szkoła Podstawowa nr 227 w Warszawie – Fanpage
#Dzielnica Włochy
#Urząd Miasta
#Stowarzyszenie Lotników Polskich

Galeria zdjęć >>

Napisz komentarz

Losowe fotografie
IMG_4813m BBBIMG_4011m 51. Elk _5. Załoga balonu Balcerzak, pilotowanego przez Ewelinę Leszczuk, z jej najmłodszym uczestnikiem synkiem Eweliny Edkiem fot. Ewa Daszewska
Mój Facebook
Balony okiem widza

Pokazy balonowe są bardzo widowiskowe. Aby pomóc zrozumieć ich specyfikę odpowiem na kilka często zadawanych przez widzów pytań

Dlaczego:

- balony nie latają w środku dnia, kiedy jest najwięcej ludzi na pikniku?
◄ Latają, gdy nie ma termiki.
Latem od wschodu słońca przez około 3 godziny, wieczorem przez około 2 godziny przed zachodem słońca. Im wyższa jest temperatura powietrza, tym czas na loty jest krótszy. W termice występują porywy wiatru i niebezpieczne dla balonu prądy wznoszące – które z kolei są dobre dla szybowców. Balony gazowe długo się napełnia, dlatego ich start jest przewidziany na wieczór, jak wszystkie będą gotowe.

- balony nie skręcają w kierunku widzów?
◄ Balony lecą z wiatrem. Często na różnych wysokościach wiatr zmienia kierunek. Piloci wykorzystują tę właściwość, by zmienić kierunek lotu, zmieniając wysokość lotu balonu.

- jak się steruje balonem?
◄ Aby zmienić kierunek lotu, wykorzystując wiatr na innej wysokości, wskazany do osiągnięcia celów sportowych lub znalezienia miejsca lądowania, pilot zmniejsza ciężar balonu, by lecieć wyżej – w balonie na ogrzane powietrze podgrzewa powietrze w powłoce palnikiem gazowym, a z kolei by obniżyć lot, zmniejsza ilość ciepłego powietrza w powłoce przez otwarcie górnej klapy; w balonie gazowym kosz jest unoszony przez gaz lżejszy od powietrza (przed wojną używano helu, obecnie stosuje się wodór, ze względu na niższą cenę), pilot może wymusić opadanie wypuszczając wodór przez klapę lub wejść we wznoszenie, wyrzucając balast.

- jakiego paliwa używa się do balonów?
◄ Do palników balonów na ogrzane powietrze używa się propan-butan – im więcej propanu, tym lepiej;). W balonie gazowym pozostaje tylko piasek…, który jest najlepszym balastem.

- ile waży balon?
◄ To zależy od pojemności powłoki balonu. W Pucharze Gordona Bennetta balony gazowe mają dopuszczalną pojemność 1000 m³. Kosze są różnych konstrukcji z różnych materiałów – pilotom zależy na jak najmniejszej wadze. Do kosza mocuje się worki z balastem – około 600 kg – zazwyczaj 60 worków po 10 kg piasku.
Balony na ogrzane powietrze mają różną wielkość – około 1000 m³ typowo sportowe, około 3000 m³ – turystyczne, około 12000 m³– do grupowych lotów komercyjnych. Dla bezpieczeństwa lotu znaczenie ma także wyposażenie kosza, w tym waga butli z gazem i waga pasażerów – nie miejcie zatem żalu do pilota, gdy przed zabraniem na lot turystyczny zapyta gości o wagę – musi oszacować ciężar całkowity i zabrać odpowiednią ilość gazu – jedna butla to około 60-80 l, czyli nawet 60 kg.
Przeciętny balon turystyczny po napełnieniu ma wagę kilku ton – dlatego trzeba uważać przy silnym, porywistym wietrze przy starcie (trzeba utrzymać balon aż zostanie dobrze wygrzany) i przy lądowaniu, oceniając drogę lądowania.

- balony gazowe są najczęściej białe?
◄ Kolorowy balon szybciej nagrzewa się od słońca, co powoduje, że balon jest mniej stabilny i trzeba zużyć więcej balastu; ma to istotne znaczenie w lotach długodystansowych i na wyższych wysokościach. Balony turystyczne są różnokolorowe i często są nośnikami reklam.

- jak wysoko leci balon?
◄ Balon leci w strefie przestrzeni powietrznej wyznaczonej przez kontrolę ruchu powietrznego. Balony turystyczne latają najczęściej nisko 150-500 m nad ziemią, gdzie są najlepsze widoki, na wysokości 1000-2000 m czasem pilot poszukuje lepszego kierunku wiatru. Balony gazowe lecą na dużych wysokościach, by uzyskać jak najlepszy dystans – nawet na 5-6 tys. m, wtedy obowiązkowo piloci mają aparaturę tlenową, transponder i utrzymują łączność z kontrolerami ruchu powietrznego.
Ustanawiane są też rekordy wysokości w różnych klasach. Polacy latali ponad 10000 m n.pm. Więcej o tym można przeczytać w artykule w Rekord Polski w Nr 3/4/2020 Przeglądu Lotniczego (sklep.plar.pl)

- balony mają różne kształty?
◄ Tradycyjne balony mają kształt kulisty – takie są balony gazowe. Balony na ogrzane powietrze bardzo ewoluowały. Im bardziej wydłużony kształt balonu (racer), tym większa jest dynamika zmiany wysokości (4-12 m/s), ważna na zawodach sportowych do osiągania celów wytyczonych na ziemi i w wirtualnej przestrzeni – gdzie wyniki mierzone są loggerami. Na pokazach i festiwalach balonowych można oglądać balony o nietypowych kształtach (special shape) – zwierząt, budowli czy butelek; są atrakcyjne, lecz dłużej się je napełnia i są mniej sterowne.

- jak zostać pilotem balonu?
◄ Trzeba zacząć od szkolenia teoretycznego w aeroklubie, przejść szkolenie praktyczne pod okiem instruktora i zdać egzamin na licencję pilota w ULC. Wymagane są pozytywne wyniki badań lekarskich. Szczegółowo o tym jak i gdzie można się wyszkolić na pilota i jakie warunki trzeba spełnić, żeby nim zostać można przeczytać w artykule Jak zostać pilotem balonu w Nr 6/2020 Przeglądu Lotniczego (sklep.plar.pl)

- ile kosztuje balon?
◄ Turystyczny balon można kupić za cenę średniej klasy samochodu (około 200 tys. zł za balon 3000 m ), ale zależy to od klasy balonu i wyposażenia; używany można kupić taniej.

- ile kosztuje lot?
◄ Wynika to z umowy z przewoźnikiem i jest zależne od ilości zabranych pasażerów.

- jak przygotować się do lotu?
◄ Ważny jest ubiór: wygodne, sportowe buty, najlepiej ze stabilizacją kostki, długie spodnie, długi rękaw koszuli – ważne przy lądowaniu, czapka – chroni od ciepła palnika i opadających pyłów z powłoki.