Była taka NOC – w Instytucie Lotnictwa [artykuł nieopublikowany]

W piątek 12 października 2018 roku pasjonaci lotnictwa i techniki spotkali się w Instytucie Lotnictwa na kolejnej, dziewiątej już imprezie edukacyjnej. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2009 roku. Tegoroczna Noc w Instytucie Lotnictwa wpisywała się w obchody stulecia lotnictwa polskiego i odzyskania niepodległości przez Polskę. Celem tej nocnej imprezy jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich.

Impreza z roku na rok ma coraz większy zasięg – w tym roku ponad 130 atrakcji przybyło obejrzeć ponad 43 tys. osób. Od godziny 17.00 do 23.00 nie sposób było jednak zobaczyć wszystko. Goście w różnym wieku i odmiennych zawodów tłumnie przekraczali bramy Instytutu. Obdarowani zostali okolicznościowymi naklejkami i balonami z logo wydarzenia wkraczali w lotnicze miasteczko skąpane w nastrojowym wielobarwnym oświetleniu, wydobywającym piękno i moc ponad 20 cywilnych i wojskowych statków powietrznych znajdujących się na wystawie statycznej po sąsiedzku z pasem startowym Portu Lotniczego Warszaw-Okęcie.

Nastrój podkreśliły występy muzyczne z musztrą paradną w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Dęblinie. Uwagę zgromadzonych kilkakrotnie przykuł ryk odpalonego silnika odrzutowego TS-11 Iskra – prezentowanej przez Fundację Biało-Czerwone Skrzydła, która umożliwiła także zwiedzanie wewnątrz samolotu An-2 oraz pokazała żyroskop do symulowania przeciążeń.

Na ekspozycji zewnętrznej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych jednostki wojskowe zaprezentowały swój sprzęt.

31.Baza Lotnictwa Taktycznego (2.Skrzydło Lotnictwa Taktycznego) wystawiła: samolot F-16 Tiger Demo Team – zespół demonstracyjny F-16 Polskich Sił Powietrznych i F-16 Tiger Demo Car.

3.Skrzydło Lotnictwa Transportowego: śmigłowce W-3WA Sokół SAR i Mi-17 oraz Mi-8, a także samoloty transportowe CASA C-295M i M-28B/PT.

43. Baza Lotnictwa Morskiego (Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej – samolot transportowo-pasażerski Antonow An-28TD.

23. Baza Lotnictwa Taktycznego (1.Skrzydło Lotnictwa Taktycznego) zaprezentowała: przekroje rakiet typu R-60 i R-73, przekroje rakiet R-27, fotel katapultowy K-36DM i strój pilota, składający się z kombinezonu, hełmu lotniczego, maski tlenowej, PPK – spodni przeciwprzeciążeniowych, IPS – indywidualnej uprzęży pilota oraz MUP– morski ubiór pilota i WUK – wysokościowy ubiór pilota.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 wystawiły systemy Bezzałogowych Statków Powietrznych: DROZD i DargonFly.

Zarząd Lotnictw Policji Komendy Głównej Policji zaprezentował śmigłowiec BELL-206. Zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem obserwacyjnym śmigłowca policyjnego oraz jego możliwościami (kamery światła widzialnego i termowizyjne.

Po raz pierwszy swój sprzęt pokazało Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji: lekki transporter opancerzony, broń strzelecką, umundurowanie, ochronę balistyczną, sprzęt noktowizyjny oraz wyważeniowy.

Na stoisku Pratt & Whitney można było z bliska zobaczyć: przekładnię silnika lotniczego PW 1000, silnik pomocniczy do samolotu APU 3200, silnik PT6a, model sterowania samolotem oraz historyczne urządzenie do nadawania alfabetem Morse’a.

Dostępny był także symulator lotu F 35 i symulator lotu szybowcem.

Instytut zaprosił gości do swoich laboratoriów i centrów badawczych. Pracujący w nich na co dzień inżynierowie oprowadzali gości i odpowiadali na pytania.

Odwiedzający mogli również już po raz drugi podziwiać zmagania najlepszych informatyków w Polsce w ramach II. Edycji EDC Hackathon 2018 – Flight Simulator organizowanego przez firmę Engineering Design Center.

Centrum Technologii Kompozytowych pokazało m.in.: system zrobotyzowanego układania taśm kompozytowych, prasę do przetłaczania kompozytów termoplastycznych, nowej generacji łopaty do śmigłowca ILX-27

W Centrum Technologii Kosmicznych można było zobaczyć: hamownię, napęd satelitarny GRACE, rakietowy silnik hybrydowy, rakietę ILR-33 Bursztyn na wyrzutni.

W Centrum Transportu i Konwersji Energii można było zaobserwować widowiskowe wydruk małych modeli w 3D z metalu i tworzywa.

W Sprężarkowni zaprezentowano urządzenia sprężające powietrze do tunelu naddźwiękowego. Industrialne wnętrza były barwnie podświetlone.

Centrum Nowych Technologii otworzyło dla zwiedzających Tunel aerodynamiczny dużych prędkości oraz Tunel aerodynamiczny małych prędkości – największy w Polsce tunelu małych prędkości o średnicy 5 metrów. Goście Mogli zwiedzić nowoczesną sterownię oraz zajrzeć do wnętrza tunelu.

Zmodernizowany w 2015 roku tunel aerodynamiczny małych prędkości T-3 jest tunelem o obiegu zamkniętym ciągłego działania z otwartą przestrzenią pomiarową o średnicy 5 metrów i długości 6,5 metra. Wymiary, moc silnika (5,6 MW) i prędkość przepływu powietrza (90 m/s) pozwalają zaliczyć tunel T-3 do światowej czołówki tuneli aerodynamicznych małych prędkości.

Dodatkowo tunel aerodynamiczny T-3 wyposażony jest w innowacyjną instalację przepływu wtórnego o średnicach IPW400 i IPW80, pozwalającą uzyskać dodatkowy przepływ powietrza o maksymalnym wydatku masowym odpowiednio 45 kg/s i 2 kg/s. Instalacja IPW80 pozwala również na podwyższenie temperatury czynnika roboczego do 250oC. Unikatowa instalacja umożliwia prowadzenie testów przepływów wewnętrznych elementów silników lotniczych lub ich modeli w warunkach symulowanego startu i lądowania z uwzględnieniem podwyższonej temperatury gazów wylotowych.

W tunelu T-3 wykonywane są badania obejmujące: pomiary sił i momentów, pomiary rozkładów ciśnienia, wizualizację przepływu. Badania te dotyczą modeli samolotów i podzespołów, śmigłowców (kadłubów, stateczników i wirników nośnych i ogonowych), a także budynków, okrętów, samochodów, pociągów oraz dwuwymiarowych profili. Wykonywane są również badania obejmujące stateczność dynamiczną, deformacje modelu aeroelastycznego oraz pomiary parametrów przepływu w warstwie przyściennej. Obiektami badanymi w tunelu T-3 mogą być modele statków powietrznych o rozpiętości skrzydeł do 4 m, modele połówkowe o połowie rozpiętości skrzydeł do 4m, obiekty nie lotnicze generujące opór aerodynamiczny  o wysokości do 3 m lub przekroju poprzecznym do 2,5 m2 albo modele wirników o średnicy do 3 m.

Alejki na terenie Instytutu Lotnictwa zamieniły się w miasteczko namiotów, w których wiodące ośrodki naukowo-badawcze, firmy z branży lotniczej, szkoły lotnicze oraz studenckie koła naukowe prezentowały swoje dokonania oraz przedstawiały ofertę szkoleniową i usługową.

Wśród nich Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentował bezzałogowiec krótkiego zasięgu, pionowego startu i lądowania AtraxM, bezzałogowy statek powietrzny NeoX – mające zastosowanie nie tylko do celów bojowych – np. do wsparcia z powietrza misji ratunkowych i poszukiwawczych, wykrywania skażeń czy do zabezpieczania imprez masowych – oraz wyrzutnię WW-4.

Aeroklub Warszawski zaprezentował statki powietrzne: dwa AT3, Cessnę 172, Aviat Husky, szybowiec PW-5, a także sprzęt spadochronowy i modele latające

Pilot z Aeroklubu zademonstrował kosz balonu na ogrzane powietrze i montaż palnika; ze względu na porywy wiatru powłoka balonu nie mogła być napełniona. Palnik balonowy, tzw. świeczka doskonale oświetlał stanowisko Aeroklubu, przyciągając wielu widzów.

Świeczka reklamowego balonu SprintAir – firmy, świadczącej wyspecjalizowane usługi lotniczych przewozów towarowych (air cargo), rozkładowych i czarterowych operacji pasażerskich, jak również szkolenia pilotów, operatorów ochrony lotnictwa cywilnego oraz obsługi liniowej i bazowej statków powietrznych – oświetlała Tunel aerodynamiczny dużych prędkości.

Po raz pierwszy materiały edukacyjne i informacyjne związane z technologiami kosmicznymi i sektorem kosmicznym w Polsce zaprezentowała Polska Agencja Kosmiczna, na której stoisku można było podziwiać zdjęcia konstelacji gwiezdnych.

Do swoich obiektów zapraszały stoiska muzeów: Muzeum 303 Im. Ppłk. Pil. Jana Zumbacha, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Sił Powietrznych w Po raz pierwszy można było też zobaczyć pokazy Grupy Historyczno-Edukacyjnej Szare Szeregi i Stowarzyszenia Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław.

Dęblinie, Centrum Nauki Kopernik, a także szkoły zachęcały do edukacji w dziedzinach lotniczych, a wydawnictwa lotnicze do lektury specjalistycznej.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy zaprezentowała samochód gaśniczy oraz pokaz cięcia auta.

Przez cały czas trwania imprezy odbywały się liczne wykłady i prelekcje.

Ponadto dostępne były liczne wystawy fotograficzne, spotkania autorskie oraz pokazy filmowe. Dużym zainteresowaniem cieszył się panel dyskusyjny: DZIEWCZYNY NA SAMOLOTY – o roli kobiet w typowo męskich zawodach: trudności, wyznania, marzenia. Zawody lotnicze cieszą się bowiem coraz większą popularnością wśród pań.

Sławomir Hesja Krajniewski – poprowadził prelekcję i warsztaty fotograficzne. Można było obejrzeć wystawę 100-lecie Lotnictwa Polskiego w fotografii Sławka Hesji Krajniewskiego. Inną ciekawą wystawę artystycznych zdjęć balonowych autorstwa Jakuba Sagana Podniebności II na dużych planszach można było podziwiać na zewnątrz.

Na tarasie widokowym nie tylko spotterzy mogli zrobić efektowne zdjęcia lub podziwiać gwieździste niebo za pomocą profesjonalnych teleskopów.

Wisienką na torcie imprezy była możliwość spotkania z Mateuszem Rękasem i Jackiem Bogdańskim – zwycięzcami Pucharu Gordona Bennetta 2018! Bohaterowie opowiadali o swoim wyczynie i podpisywali okolicznościowe kartki ze zdjęciem z lotu.

W sali Ikar była wystawa Aeroklubu Polskiego, który reprezentował Adam Paska. Można było z bliska obejrzeć dwa puchary zdobyte przez Polaków: w 2018 – przez Mateusza Rękasa i Jacka Bogdańskiego, którzy przebyli dystans 1145 km 290 m w linii prostej ze Szwajcarii do Polski w czasie 58 godzin i 28 minut oraz w 1935 przez załogę Burzyński – Wysocki, która przelatując na POLONI II aż pod Stalingrad – 1650,47 km w czasie 57 godzin i 54 minuty odniosła trzecie z rzędu zwycięstwo i zdobyła puchar na własność dla Polski.

Obok pucharów prezentowana była również nagroda za zwycięstwo w zawodach lotniczych świata Challenge 1932, którą wygrali Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura pokonując załogi z 43 państw, za sterami polskiego samolotu RWD-6.

Więcej fotografii z wydarzenia >>

 

Napisz komentarz

Losowe fotografie
A_IMG_4426 IMG_4948 L_IMG_5836 M_IMG_5612
Puchar Gordona Bennetta
Dzięki zwycięstwu załogi Mateusza Rękasa i Jacka Bogdańskiego w 2018 w Szwajcarii, 64. edycja tych prestiżowych zawodów, po raz pierwszy po wojnie odbędzie się w Polsce. Planowana była od 28.08. do 4.09.2020 – z powodu pandemii COVID-19 przełożona została na rok 2021. Do trzech razy… Polacy zwyciężyli w 1938 w 26. Pucharze Gordona Bennetta i uzyskali prawo do organizacji Pucharu za rok. 27. Puchar Gordona Bennetta, Lwów – Polska w 1939 został odwołany ze względu na wybuch II Wojny Światowej. W 1983 – w pierwszej powojennej edycji Pucharu kolejne zwycięstwo Polaków i prawo do organizacji następnej edycji Pucharu, którą uniemożliwiono ze względu na żelazną kurtynę. W 2018 w 62. edycji Pucharu ma miejsce pierwsze zwycięstwo Polaków od 35 lat i możliwość organizacji pierwszego Gordona Bennetta w Polsce od 85 lat i globalna izolacja. Artykuł o Hynku i historycznym udziale Polaków w tych zawodach (pdf).
PRZEGLĄD LOTNICZY
Czasopismo dostępne jest w sieciach kolporterskich: Ruch, EMPiK, Kolporter, Garmond Press, Inmedio, Relay. lub w sklepie Możliwy jest zdalny zakup pojedynczego numeru w EMPIK PREMIUM. Można też zamawiać prenumeratę bezpośrednio w PRZEGLĄDZIE LOTNICZYM [W formularzu w okienku „Uwagi” oprócz wymaganych informacji (np. od którego numeru zamawiacie – można wstecz) proszę dopisać: jeszcze „Jestem baloniarzem”. Jeśli Wydawnictwo odnotuje większe zainteresowanie tą tematyką, łatwiej mi będzie wynegocjować więcej miejsca do publikacji tekstów o balonach i zdjęć je przedstawiających.] Wydania elektroniczne
Zareklamuj się!
Najnowsze komentarze