W dniach 30.04.-4.05.2025 roku w Krośnie rozegrano XXV Górskie Zawody Balonowe, Przedmistrzostwa Świata, które były testem przed XXVI Balonowymi Mistrzostwami Świata, zaplanowanymi na 18-25.09.2026 roku. Zawodnicy mogli się zapoznać z warunkami latania w górskim terenie Podkarpacia, a organizatorzy zmierzyć z czekającymi wyzwaniami.
Genezę zawodów i starania o przyznanie przez FAI zorganizowania Balonowych Mistrzostw Świata Seniorów w 2026 roku w Krośnie opisałam w artykule „Światowy sprawdzian w Krośnie” (https://alledit.pl/2025/04/26/swiatowy-sprawdzian-w-krosnie/).
Na majówkę 2025 do Krosna przyjechało 60 załóg balonowych z czternastu krajów: Armenii, Australii, Austrii, Belgii, Brazyli, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch; 49 pilotów rywalizowało w zawodach, a 11 latało nad miastem dla publiczności i woziło pasażerów.
W środę 30 kwietnia rano zawodnicy wykonali lot treningowy PDG – Pilot Declared Goal. Wieczorem po odprawie generalnej załogi balonowe przejechały przez miasto barwną kolumną z odpalonymi palnikami koszy balonowych w otwartych przyczepach, z lotniska na stadion MOSiR, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia. Organizatorzy z prezydentem miasta na czele powitali uczestników zawodów i przedstawili ich publiczności. Przy blasku ognia, powiewających flagach narodowych, podświetlonych dwóch balonach fiestowych na murawie, konwój baloniarzy okrążył kilkakrotnie stadion.
Walki powietrzne
W czwartek 1 maja rano rozpoczęła się rywalizacja zawodników. Wiatr wiał z kierunku północno zachodniego i zachodniego. Start był indywidualny z terenów na północny zachód od Krosna. Zawodnicy mieli do rozegrania pięć konkurencji: 1. Fly In, 2. i 3. Hestination Waltz, 4. Land Run, 5. Fly On. Szczególnie ciekawa była czwarta Land Run. Na lotnisku Krosno EPKR wyłożono trzy krzyże. Zawodnicy próbowali osiągnąć największy obszar trójkąta wytyczonego przez nie w maksymalnym czasie do 30 minut. Walka o zajęcie przestrzeni była bardzo interesująca dla obserwatorów. Pochód barwnych aerostatów nad lotniskiem zainaugurował Górskie Zawody Balonowe 2025.
Fiesta wystartowała z Dobieszyna, tak by przelecieć nad Krosnem nieco na południe od zawodników. W załodze Klubu Sportów Balonowych z Wrocławia poleciałam balonem „Balcerzak” (o pojemności 2150 m³) razem z pilotem Robertem Helakiem i Wiesławem Bogusem z załogi. Henryk Marczak nawigował z ziemi, podążając za nami samochodem z przyczepą. Wystartowaliśmy o 6:00 przy wietrze o prędkości 3 m/s. Lecąc na średniej wysokości 300 m widzieliśmy zmagania zawodników w balonach prześwietlonych wschodzącym słońcem. Po godzinnym locie wylądowaliśmy w Krośnie.
Ten lot był także początkiem nowego etapu w życiu jednego z pilotów fiesty. Kacper Pudło z Krosna podczas tego lotu zaręczył się z Anią w balonie „Stalowa Wola”.
Około 15:00 dwa kosze balonowe wystawione zostały na lotnisku, a piloci Mikołaj Gomółka i Tomasz Sionkowski opowiadali widzom o specyfice latania balonem.
Po południu wyznaczono dwie konkurencje: 6. Fly In, 7. 3D Shape Task. Balony przeleciały nad Rynkiem w Krośnie.
Popołudniowy lot „Balcerzaka” z okolic Odrzykonia (start o18:10), pilotowanego przez Roberta Helaka wspierały Siły Powietrzne, a dokładnie meteorolog ppor. Katarzyna Jędrowska z DSP. Dla Kasi to był pierwszy lot balonem, w którym nie tylko podziwiała Podkarpacie z lotu ptaka, ale sprawdziła się w pracy załogi pomagając postawić powłokę balonu, przy porywach wiatru i po 50-minutowym locie położyć ją po lądowaniu w Krośnie, już przy spokojnym wietrze około 2,5 m/s.
Wieczorem, bogaty w występy artystyczne piknik na lotnisku w Krośnie zakończył się nocnym pokazem podświetlonych balonów.
W piątek 2 maja rano dyrektor sportowy wyznaczył pięć konkurencji: 8. Fly In, 9. Minimum Distance Double Drop, 10. Watership Down, 11. Hestination Waltz, 12. Fly On. Wiatr był zmienny, załogi udały się na kolejną odprawę przedlotową na granicę Krosna w okolicy Krościenka Wyżnego. Po analizie warunków meteorologicznych piloci wystartowali z okolic Odrzykonia lecąc nad krośnieński rynek, nad cele przy krzyżu papieskim oraz na lotnisku. Tam w 10. konkurencji „zatopiony” został balon „lis”, którym była „Stalowa Wola” pilotowana przez Kacpra Pudło. Zawodnicy mieli za zadanie dolecieć jak najbliżej miejsca lądowania „lisa”.
Fiesta wystartowała o 6:10 w Łężanach obok boiska. Nad snującymi się nad ziemią mgłami ujrzeliśmy nadlatujące balony zawodników. Tym razem w „Balcerzaku” z pilotem leciał Henryk, a Wiesław pełnił funkcję kierowcy. Wiatr wiał ze wschodu z prędkością 2,5 m/s, powyżej 600 m odkręcał w prawo. Przelecieliśmy nad wydawałoby się śpiącym miastem, ale z okien i ogródków pozdrawiali nas mieszkańcy. Minęliśmy stadion skąpany w słońcu nie dowierzając, że w środę pomieścił tak licznych gości na ceremonii otwarcia. Po pięknym widokowo, długim locie wylądowaliśmy o 7:30 na łące w miejscowości Jaszczew.
Po południu nasilił się wiatr. Wyznaczono tylko jedną konkurencję: 13. Hestination Waltz nad lotniskiem.
Fiesta wystartowała z miejscowości Zręcin. Święto flagi zostało uczczone przez lotników balonowych – balon „Konesso” pilotowany przez Mikołaja Gomółkę wystartował z biało czerwoną flagą. Tym razem pilot „Balcerzaka” zabrał do kosza Marka, mieszkańca Krosna. Wystartowali o 18:10 przy wietrze 4,5 m/s z kierunku południowo wschodniego. Lecieli na wysokości 750 m i po półgodzinnym locie wylądowali w Bratkówce nad Wisłokiem, przy wzmagającym się wietrze, na leżąco, ale cali i uśmiechnięci.
Wieczorem z uwagi na nasilający się porywisty wiatr odbył się tylko pokaz ogni z palników koszy balonów fiestowych, salwy ognia podgrzały atmosferę zgromadzonych na lotnisku gości.
Rekreacja w Święto Konstytucji
Z powodu zbyt silnego, porywistego wiatru 3 maja loty odwołano.
Uczestnicy zawodów mieli okazję wykorzystać turystyczne walory Podkarpacia. W Krośnie zachęcało do zwiedzania Muzeum Podkarpackie z największą w Polsce kolekcją lamp naftowych, Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie można obejrzeć proces produkcji szklanych wyrobów.
W okolicy warto było odwiedzić punkt widokowy Krośnieńska Korona Górska Przymiarki ze wspaniałą panoramą. Zamek Kamieniec w Odrzykoniu przyciągał bogatą historią i epizodem sporu szlachty uwiecznionym w komediowym zwierciadle „Zemsty” Aleksandra Fredry.
Ponad 170-letnia Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce zachęca do spaceru po lesie szlakiem zachowanych obiektów techniki wydobywczej i do wspomnienia postaci Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej, a później dyrektora kopalni.
W Muzeum Historycznym w Dukli, położonej strategicznie na skrzyżowaniu szlaków handlowych można się zadumać nad historycznymi meandrami – w Dukli miała miejsce Operacja Karpacko-Dukielska 1944 – największa bitwa górska II wojny światowej.
Na osłodę w Korczynie można odwiedzić Fabrykę i Pijalni Czekolady M. Pelczar Chocolatier, skosztować wybornych wyrobów i zrobić zakupy do domu.
Podsumowanie testu
Ogółem rozegrano 13 konkurencji, w 4 lotach (na 6 planowanych). W zawodach zwyciężył Belg David Spildooren balonem „Ballons chaize” z wizerunkiem jaskółki, drugie miejsce zajął Brazylijczyk Fabio Passos – „Brasileirinho”, trzecie: Amerykanin Rhett Heartsill – „Silver Star”.
Wyniki – pierwsza dziesiątka – z trzema Polakami
Miejsce Pilot Kraj Liczba pkt
1. David Spildooren Belgia 10101
2. Fabio Passos Brazylia 9568
3. Rhett Heartsill USA 9111
4. Arkadiusz Sionkowski Polska 9006
5. Johnny Petrehn USA 8990
6. Matthew Scaife Australia 8867
7. Joe Heartsill USA 8676
8. Mateusz Rękas Polska 8507
9. Arkadiusz Iwański Polska 8449
10. Ignas Kazlauskas Litwa 8438
Sklasyfikowano 49 zawodników. Miejsca pozostałych Polaków: 11. Damian Nyczka – 8401, 12. Kacper Borkowski – 8173, 13. Tomasz Filus – 8151, 16. Wojciech Nowakowski – 7618, 22. Zbigniew Jagodzik – 6940, 24. Bartosz Nowakowski – 6882, 26. Łukasz Goławski – 6748, 30. Witold Filus – 6348, 35. Piotr Grajek – 6046, 37. Denis Dawidziuk – 5873, 39. Roman Bauta – 5462, 41. Paweł Soból – 4985, 46. Przemysław Mościcki – 3912.
Kacper Borkowski balonem „Smyk” zwyciężył 8 konkurencję, podczas której rozegrano Memoriał im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej – inicjatorki organizacji zawodów balonowych w Krośnie, natomiast Mateusz Rękas balonem „Roleski eXtreme” zwyciężył w 12 konkurencję, w której rozegrano Memoriał im. gen. pil. Jerzego Piłata – dowódcy 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu, który zginął tragicznie w katastrofie lotniczej samolotu CASA C-295M.
Zawody były trudne, konkurencje bardzo wymagające. Dyrektor sportowy Claude Weber z Luksemburga zaserwował pilotom prawdziwą próbę sił. Dyrektor sportowy tak podsumował zawody: „To była doskonała impreza, przygotowania do przyszłorocznych Mistrzostw Świata poszły bardzo dobrze. Organizatorzy w Krośnie mają duże doświadczenie w organizowaniu świetnych imprez i pokazali to w tym roku. Wszystko jest dobrze zorganizowane i przygotowane na przyjazd ponad stu najlepszych pilotów świata na Mistrzostwa Świata w przyszłym roku. Jest bardzo gościnnie, to ładne miejsce, świetnie się tu lata, mamy wszystko, czego potrzebujemy do organizacji zawodów, ludzie są bardzo przyjaźni i bardzo pozytywni”.
Piloci chwalili warunki do latania i walory rekreacyjne Podkarpacia, chętnie tu wrócą.
Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej przy wsparciu Prezydenta Miasta Krosno Piotra Przytockiego, Aeroklubu Podkarpackiego Szkoły Lotniczej, Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Lotniska Krosno Sp. z o.o. i licznych sponsorów. Sztabowi organizatorów pomagało wielu wolontariuszy, a ciesząca się imprezą balonową publiczność stworzyła gościnną atmosferę, doceniając atrakcje w strefie rekreacyjnej, koncerty i dodatkowe pokazy – m.in. ok. 100 lotów szybowcowych na uwięzi.
Krosno Miasto Szkła i organizatorzy nie zawiedli zaufania Komisja Balonowej FAI i z dumą mogą zaprosić na XXVI Balonowe Mistrzostwach Świata we wrześniu 2026 r.
Tekst i zdjęcia: Ewa Daszewska „Balonowa Gorączka” Alledit.pl
Zdjęcia lotnicze umożliwił Klub Sportów Balonowych we Wrocławiu
Kliknij w zdjęcie, a zobaczysz większe!
Artykuł opublikowano również w serwisach:
polskiemedia.org/jaskolka-zwiastunem-dobrej-energii-mistrzostw-swiata/
oraz
ttgpolska.pl/jaskolka-zwiastunem-dobrej-energii-mistrzostw-swiata/
Więcej zdjęć w fotogalerii Przedmistrzostwa Świata Krosno 2025—>
Zdjęcia krajobrazowe Podkarpacia w fotogalerii Podkarpacie—>