Balon „Kościuszko” w Warszawie – dbajmy o symbole historyczne


„Kościuszko” – symbol wolności, wartości patriotycznych i współpracy polsko-amerykańskiej odwiedził Warszawę 31 maja 2025. Podczas Święta Ogrodu Saskiego – 4. edycja historyczny balon na ogrzane powietrze „Kościuszko” o znaku SP-BZI został dwukrotnie postawiony na Placu Piłsudskiego mimo niesprzyjających porywów wiatru. Pilotował pilot Krzysztof Korepta z Krakowa. Balon o pojemności 2550m³ (90000 stóp sześciennych), całkowitej wysokości 25 m i średnicy 16 m (w równiku) trudno było utrzymać o godzinie 18:00 z powodu termiki długo utrzymującej się w pierwszy od dawna pogodny dzień. Ale około 20:00 balon stanął na dłużej. (W poście na Facebooku na stronie Balonowa Gorączka: https://www.facebook.com/share/p/1D668CXsjj/ w komentarzach zamieściłam filmy z napełniania balonu.)

Historię tego balonu opowiedział pilot Jerzy Czerniawski, można ją przeczytać w artykule Anny Agaciak w Dzienniku Polskim z 1.04.2017 „O tym jak Tadeusz Kościuszko trafił z banknotu na czaszę balonu”: https://dziennikpolski24.pl/o-tym-jak-tadeusz…/ar/11943402
Prezent z Ameryki już nie lata. Na zasłużoną emeryturę trafił do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i prezentowany jest na specjalne okazje. Jest nią na pewno setna rocznica odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza. Obecnie jest pomysł wykonania repliki tego balonu, która promowałaby polskie wartości narodowe.
O historii polskiego baloniarstwa opowiedział pilot Jacek Bogdański, zwycięzca – razem z Mateuszem Rękasem – Pucharu Gordona Bennetta w 2018 prestiżowych zawodów w długodystansowych lotach balonów gazowych.
Na Placu Piłsudskiego spod Pałacu Saskiego w dwudziestoleciu międzywojennym odbywały się pokazy balonów przy okazji ważnych uroczystości. W 1935 roku wystartował balon gazowy „Legionowo”, o znaku SP-ANH uświetniając imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dla utrwalenia historii i wartości narodowych w następnych pokoleniach ważne są żywe symbole.
Czekamy na odbudowę Pałacu Saskiego.

Balon „Legionowo” nad placem Marszałka Piłsudskiego. (Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.gov.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)

Tradycje lotnictwa balonowego utrzymują piloci balonów na ogrzane powietrze i balonów gazowych.
Według Rejestru polskich statków powietrznych 2025 prowadzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego na 1.01.2025 było ogółem 320 balonów, w tym tylko 1 gazowy.
Przed wojną na gazowym balonie „KOŚCIUSZKO” o znakach rejestracyjnych SP–ADS dwukrotnie został wywalczony Puchar Gordona Bennetta w 1933 – Zbigniew Burzyński i Franciszek Hynek, a w 1934 – Franciszek Hynek i Władysław Pomaski.
Coraz więcej pilotów szkoli się do licencji pilota balonu gazowego, ale żaden z polskich klubów nie ma balonu gazowego, by udostępnić do latania.
Nowy gazowy balon „Kościuszko” dałby możliwość rozwoju sportu balonów gazowych i stanowiłby symbol wartości historycznych.
Czekamy na inicjatywy, warto pomysły zrealizować. Wielu entuzjastów sportu balonowego chętnie pomoże, ale ważne by znaleźli się inwestorzy, podobnie jak przed laty Harway Hubbel IV, którym zależy na upowszechnieniu historii i pielęgnowaniu tradycji narodowych.

Tekst: Ewa Daszewska „Balonowa Gorączka” Alledit.pl
Więcej zdjęć z pokazu –>
Artykuł został opublikowany również w serwisach:
polskiemedia.org/balon-kosciuszko-w-warszawie-dbajmy-o-symbole-historyczne
TTG Polska.pl/balon-kosciuszko-w-warszawie-dbajmy-o-symbole-historyczne

Podobał Ci się artykuł? Postaw mi kawę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *